Skip to main content
--

Důležité upozornění - počínaje dnem 25.9. 2023 bude/je ambulance přestěhována do prostor centra OKO

Ambulance je umístěn v Multifunkčním centru OKO Zlín (OKO ZLÍN, Budova A – 3. patro, Třída Tomáše Bati  508, Zlín 760 01).
Dostupnost: Trolejbusová linka 1, 2, 3, 6, 10 - zastávka Poliklinika, 7, 13, 14 - zastávka Antonínova

Pro kontaktování ambulance, objednání se k vyšetření, obecných dotazů nás neváhejte kontaktovat na telefonu: 607 077 235, v případě že se potřebujete objednat můžete využít online objednání na odkazu "ONLINE OBJEDNÁVKA NA VYŠETŘENÍ"

Nejčastější dotazy

(Frequently Asked Questions)


Připravili jsme pro Vás základní přehled informací, na které se často ptáte a které Vám pomohou se základním rozhodnutím …

Nový koronavirus (2019-nCoV)

Co je koronavirus?
Označení koronavirus se používá pro jakýkoli virus, patřící do podčeledi Coronaviridae. Jde o souhrnné označení pro čtyři čeledi virů, které způsobují onemocnění u zvířat a lidí s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Může způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty. Ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom (SARS; Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru označovaný jako „nový koronavirus“ neboli SARS-CoV-2 (původně označený jako 2019-nCoV), případně také jako wuchanský koronavirus, se objevil poprvé v na začátku prosince 2019 v čínské provincii Chu-pej, v níž se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan. Vědci už dokázali popsat genetickou strukturu viru. Čína tyto údaje uvolnila veřejnosti, takže na výzkumu nyní pracuje řada odborných pracovišť po celém světě. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.
Jak se onemocnění COVID-19 přenáší?
Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. Inkubační doba je týden až čtrnáct dní. Po týdnu od nakažení se nemoc projeví horečkami, které neustupují. Mohou být provázené nepříjemnými pocity, bolestmi kloubů a svalů a brzy se objeví projevy kašle.
Kde získat detailní informace ?!
Průběžně sledujte informace na stránkách:

Obecné dotazy

Co je vitamín D a čemu pomáhá ?
Vitamín D je součástí mnoha metabolických procesů v těle a je důležitý pro naše zdraví. Mimo jiné přispívá k normální funkci imunitního systému, podílí se na procesu dělení buněk a podporuje vstřebávání i využití vápníku v těle. Pomáhá rovněž udržovat normální funkci kostí a svalů, a tím podporuje náš aktivní život. Na rozdíl od ostatních vitamínů může být vitamín D produkován naším vlastním tělem.
Kdy na preventivní prohlídku …
Preventivní prohlídka se provádí nejdříve v 15 letech věku ženy a dále jedenkrát ročně, zpravidla po uplynutí 11 měsíců po provedení poslední gynekologické prohlídky. Tato prohlídka je hrazená zdravotní pojišťovnou.

Obsahem preventivní prohlídky je vyšetření v zrcadlech, palpační gynekologické vyšetření, kolposkopie, cytologie (odběr vzorku z děložního čípku) eventuálně i ultrazvukové vyšetření.

U žen od 45 let věku doporučení k provedení screeningového mamografického vyšetření, které se pak opakuje ve dvouletých intervalech.

Ženám ve věku od 50 do 54 let věku je každoročně doporučeno stanovení okultního krvácení ve stolici speciálním testem (FOB-prevence kolorektálního karcinomu), od 55 let věku se toto vyšetření provádí ve dvouletých intervalech nebo jednou za 10 let doporučení k provedení screeningové kolonoskopie.
Jak, kdy a proč na mamograf ?!
Mamologické nebo screeningové centrum je místo, kde pracují lékaři a sestřičky, kteří vyšetření prsu umějí provést opravdu odborně.

Do takového centra má přijít žena ze dvou důvodů:
  • Prvním důvodem je, když se v prsech objeví cokoli nenormálního. Vše, co je nenormální, je popsáno na stránce Prevence. Žádná z vás, které objeví ve svých prsech některou z vyjmenovaným změn, nesmí vyšetření odkládat. Nevidět takové problémy znamená strkat před nimi hlavu do písku, což se dá prominout pštrosovi, ale ne ženě, která má nějaké životní plány a chce si života užít
  • Druhým důvodem je screeningové (preventivní) vyšetření. Ve slovníčku základních pojmů je uvedeno, že screeningovému (preventivnímu) vyšetření se žena podrobuje, aby měla jistotu, že je zdravá. Potvrdí-li se, že se v jejích prsech neschovává ani malé nádorové ložisko, bude taková informace jistě důvodem k radosti ženy samé i jejich nejbližších.
V opačném případě, kdy se v prsní žláze objeví přítomnost nádoru, nejde o tragédii. Vím, že je těžké nepropadnout smutku, když se dozvíte, že máte v prsu něco, co je nutno léčit. Ano, žádná nemoc ani léčba není důvod k veselí. Přesto si dovolím trvat na tom, že jde vlastně o dobrou zprávu. Pojďme si opět zopakovat, že nalezený malý zhoubný nádor je slabším nepřítelem než nádor velký. Slabý nepřítel může být poražen, či alespoň zahnán, s velkým a silným nepřítelem je šance na vítězství nebo na příměří mizivá.
Špiním při antikoncepci
  • jedná-li se nově nasazenou antikoncepci, vydržte, špinění v dalším cyklu přejde
  • jedná-li se o špinění poté, co jste zapomněla užít tabletku v řádném termínu vydržte a plato doberte, chráněna ale nejste. Pokud již přímo krvácíte, udělejte 7-denní (popř. 4-denní pauzu dle typu antikoncepce), odmenstruujte a nasaďte další plato
  • špiníte při současném užívání antibiotik, zejména penicilinové řady,pak chráněna nejste, antibiotikum tohoto typu sníží účinek AK
  • špiníte bez příčiny ve dvou cyklech po sobě, přijďte si AK vyměnit, objednávat se nemusíte
POZOR – špiníte-li opakovaně po styku, přijďte ihned na kontrolní stěry z čípku
Užívám anktikoncepci a chci si posunout menses
  • jedná-li se o monofázickou AK, tj všechny tabletky mají stejnou barvu, mohu užívat dvě plata za sebou bez 7-denní pauzy, resp si mohu menses posunout o kolik dnů potřebuji,např pouze o šest,nemusím dobrat celé druhé plato. Dostaví-li se špinění nebo krvácení v průběhu non-stop užívání AK, lze udělat 7-denní pauzu kdykoli a odmenstruovat
  • jedná-li se o bifázickou AK (Gracial) nebo trifázickou AK (Tri-regol) mohu nastavit první plato AK stejnobarevnou řadou tabletek z plata dalšího
  • jedná-li o AK, kterou užíváte denně, tzn na platu je 28 tablet, 24 barevných a na konci čtyři bílé, vynechám čtyři koncové bílé a pokračuji rovnou barevnými z dalšího plata
Ve všech uvedených případech jste chráněna.
Neužívám antikoncepci a chci si posunout menses
Menses lze v tomto případě posunout pomocí hormonálních tabletek Norethisteron. Tento nelze užívat v době plánované operace. Došlo by ke zvýšenému riziku pooperačních komplikací ve smyslu trombembolických komplikací (zánět žil, či ev. plicní embolie).Norethisteron není volně prodějný, je vydán pouze na lékařský předpis.
Nevyšel mi zcela optimálně stěr z děložního čípku
Budou nutné další kontroly pro zjištění příčiny posunu ve výsledku.

Výsledky jsou rozděleny do kategorií: ASCUS – nejlehčí stupeň buněčných atypií s kontrolou za 4-6 měsíců (bohužel v této kategorii muže být „schováno“ 10% nálezu s konečnou dg. karcinomu čípku). U žen starších 30 let může být test doplněn o HPV testaci (o zjištění průkazu, zda-li jsou u ženy přítomny rizikové HPV viry), pouze v tomto případě je test hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

L SIL – středně závažné změny nevyžadující chirurgickou intervenci s kontrolou vhodnou taktéž za 4-6 měsíců. Výše uvedené změny se z velké části vyhojí spontánně a není třeba se jich obávat. Přesto v 30% případů může být schováno závažné onemocnění.

Závažnějším nálezem je H SIL, kdy se již jedná o těžké buněčné změny a bývá nutná biopsie (odběr části tkáně děložního čípku), ev.plastika děložního čípku. Nález H SIL neznamená rakovinu děložního čípku, ale těžké dysplastické změny,které rakovině předcházejí.

Proto je vhodné si na výsledky stěrů za dva týdny po vyšetření zavolat. Jsou-li cytologické změny typu H SIL, tedy těžké dysplasie, budete o výsledku informována aktivně přímo lékařkou.

Porodnice a porod

Co si vzít s sebou do porodnice ?
každá maminka: Občanský průkaz, rodný list, průkaz pojištěnce, těhotenský průkaz, vyplněný formulář „Prohlášení o narození dítěte“
provdaná navíc: Oddací list, fotokopii občanského průkazu partnera
svobodná navíc: Doklad o přiznání otcovství z matriky
rozvedená navíc: Rozsudek o rozvodu manželství s razítkem nabytí právní moci
vdova navíc: Úmrtní list manžela
Pro pobyt v porodnici …
  • Je vhodné si připravit pohodlné neklouzavé přezůvky vhodné do sprchy, noční košile s rozepínáním vpředu, župan, teplé ponožky, kojící podprsenku, spodní kalkotky nebo raději kalhotky k jednorázovému použití, ručníky, žínku, šampon, tělový šampon, hřeben, zrcátko, kartáček na zuby, vložky do podprsenky, silně absorbující dámské vložky, toaletní papír, mast Bepanthen na bradavky, popř. Haemagel na ragády bradavek i šití po porodu, mobilní telefon s nabíječkou, čtení, trvale užívané léky.
  • Pro partnera, pokud je přítomen porodu, jsou nutné přezůvky, pohodlné oblečení, svačina, pití, fotoaparát, ev.videokamera.
  • Pro narozené děťátko je nutné s sebou vzít papírové pleny nejmenší velikosti.
  • Je vhodné doma nachystat oblečení pro sebe pro odchod z porodnice i oblečení pro miminko. To bude potřebovat: pleny, tričko nebo bodíčko, dupačky, kabátek, čepičku, zavinovačku, deku, pro převoz autem dětskou autosedačku.
Po propuštění z porodnice …
  • kontaktovat předem vybraného dětského lékaře (do 24 hodin) a domluvit s ním návštěvu
  • vyzvednout rodný list z matriky (matrika, podle místa narození dítěte)
  • s rodným listem nutno zajít na zdravotní pojišťovnu shodnou s pojišťovnou maminky, tam bude dítěti vystaven průkaz pojištěnce
  • podat žádost o porodné a přídavky na děti

První gynekologická pomoc

Zapomněla jsem užít tabletku antikoncepce
  • je-li to tabletka z první poloviny plata,pokračujte dál,ale nejste chráněna
  • je-li tableta z konce plata můžete se na antikoncepci spolehnout v tomto případě je nejvhodnější spojit dvě plata po sobě bez týdenní (ev. 4denní pauzy) zvýší se antikoncepční účinnost (lze pouze u monofazické antikoncepce –všechny aktivní tablety mají stejnou barvu)
Měla jsem nechráněný styk a neužívám antikoncepci
  • do 24 hodin po styku lze užít tabletku Postinor užije se jedna tableta ihned a další za 24hod.
  • do 72 hodin po styku lze užít tabletku Escapelle (jedna tableta)
  • do 5 dnů po styku lze užít tabletku Ella One (pouze na předpis lékaře)
Tabletku Postinor a Escapelle obdržíte v lékárně i bez receptu oproti předložení občanského průkazu.
Mám výtok z pochvy nebo svědění
  • Jde-li pouze o pocit svědění a dyskomfortu a není přítomen výtok (žlutý, zelený, zapáchající nebo s příměsí krve) můžete použít volně prodejné preparáty – Rosalgin,Cyteal, Femigel, Tee tree oil,borité vaginální globule.
  • Jde-li o bělavý hrudkovitý silně svědivý výtok jedná se s velkou pravděpodobností o kvasinkovou záležitost a lze použít volně prodejný Jenamazol vaginální krém, Candibene comi, Gyno Pevaryl combi. Vždy je nutno použí přípravek,který lze zavést i do pochvy, nestačí krém užít pouze zevně.
  • Pokud obtíže nevymizí do týdne přijďte na kontrolu.
  • Jedná-li se o výtok krvavý, hojný žlutý nebo nazelenalý, přijďte ke kontrole ihned bez objednání, volně prodejné preparáty s velkou pravděpodobností nepomohou.
Nedostala jsem menses v pravidelném termínu
Pokud neužíváte antikoncepci lze za pravidelné menses považovat krvácení, které přijde v intervalu 25 – 35 dnů. Nedostaví-li se ani po tomto termínu udělejte si orientační těhotenský test z moči. Je-li pozitivní přijďte ihned bez objednání,je-li negativní můžete vyčkat ještě týden.

Více o ambulanci ...

Již od roku 2005 nabízíme ve Zlíně péči gynekologické ambulance s přesahem do odborné prenatální péče ve spolupráci s prenatálními centry.